Dojazdy i dojścia
- dojazd koleją do jednej z wymienionych miejscowości: Wadowic, Inwałdu, Andrychowa, Mucharza, Skawiec, Suchej, Lachowic, skąd pieszo szlakami znakowanymi
- dojazd autobusem do jednej z wymienionych miejscowości: Rzyk, Ponikwi, Wadowic, Inwałdu, Czartaka, Mucharza, Skawiec, Suchej, Lachowic, skąd pieszo szlakami znakowanymi
- z Wadowic za znakami niebieskimi przez Łysą Górę 3,5 godz. (szlak im. Czesława Panczakiewicza)
- z Andrychowa przez Gancarz za znakami zielonymi 3 godz.
- z Inwałdu przez Gancarz za znakami czarnymi, później zielonymi, razem 3 godz.
-z Rzyk od przystanku autobusowego Jagódki za znakami czarnymi 1 godz.
-z Przełęczy Kocierskiej przez Potrójną za znakami czerwonymi 3,5 godz.
-z Lachowic za znakami żółtymi 3 godz.
-z Suchej za znakami zielonymi na Żurawnicę, dalej za znakami czarnymi 4,5 godz.
-z Mucharza za znakami zielonymi 2 godz. 15 min.
-ze Skawiec za znakami czerwonymi 3 godz. 15 min.
-z Czartaka za znakami żółtymi 2,5 godz.
Ważniejsze atrakcje turystyczno-krajoznawcze
- starodrzew bukowo-jodłowy w rezerwacie "Szeroka" na wschodnich stokach Jaworzyny (okazy ok. 160-letnich drzew)
- stuletnie naturalne lasy świerkowe na Łamanej Skale (Madohorze - rezerwat)
- złomiska skalne na Łamanej Skale i bloki kamienne zwane "materacami"
- starodrzew 200-letnich buków w rejonie Leskowca i Jaworzyny
- blok skalny piaskowca na grzbiecie Sciszków Gronia, zwany "Zamczyskiem" (z miejsca tego brano kamień do rzeźbienia figur w okolicznych kapliczkach)
- baszta skalna (7 m. wysokości) między Potrójną a Łamaną Skałą, z "oknem" wykruszonym w piaskowcu
- rozległe panoramy ze szczytu Leskowca, Jaworzyny i Gancarza
- zabytkowy kościół we wsi Rzyki (z 1793-1796 r.)
- ciekawe kapliczki przy szlaku Leskowiec - Żurawnica - Sucha oraz kamienna w Skawcach przedstawiająca upadek Chrystusa
- Muzeum E. Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym
Znakowane połączenia z okolicznymi schroniskami PTTK
- do schroniska na Magurce nad Wilkowicami za znakami czerwonymi przez Łamaną Skałę, Przełęcz Kocierską na Wielki Cisownik, skąd dalej za znakami niebieskimi przez Jaworzynę, Kościelec, Czernichów, Czupel, razem ok. 10 godz.
- do schroniska na Markowych Szczwnikach na Babiej Górze początkowo za znakami niebieskimi do Huciska, a dalej za znakami zielonymi przez Czerniawę Suchą, Halę Kamińskiego, Przełęcz Jałowiecką, skąd (uwaga!) dalej za znakami czerwonymi przez Halę Czarnego, razem ok. 10 godz.